• REWARI CAMPUS
    6th Milestone, Delhi Road, Rewari
  • +91-1274- 240645, 98124-52310
    rpsrewari@gmail.com
SportsSportsSports

Sports

 

 

 FOOTBALL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DISTRICT KHEL MAHAKUMB 2017-18 BADMINTON

 

 

Venue – Rao Tularam Stadium, Rewari

Date : 26th Sept., 2017 to 28th Sept., 2017

 

2nd Position Under – 14

Student Name

Father Name

Class

Ayush

Pawan

VII

Hitarth

Yogesh

VI

Nitin

Mahesh Kumar

VIII

 

2nd Position Under – 17

Student Name

Father Name

Class

Sanchit

Vijay Singh

XI NM

Tarun

Aditya

XI NM

Shivansh

Sanjeev

X

Gaurav

Brin Singh

IX

 

2nd Position Open

Student Name

Father Name

Class

Aniruth

Rajbir

XII

 

 


 BASKETBALL

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 District Level Junior Basketball Championship 2017

Sr. No.

Student Name

Father Name

Class

1

Ritesh

Mr. Mahipal

IX A8

2

Tushar

Mr. Sanjay

VII A5

3

Mayank

Mr. Rakesh

VII T1

4

Vivek

Mr. Jogender

VIII T4

5

Deepesh

Mr. Satpal

VIII A5

6

Sarika

Mr. Satpal

IX N1

7

Khushbu

Mr. Dharambir Singh

VIII A2

8

Tamanna Chawra

Mr. Giriraj

VIII T3

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Volleyball Block Level Girls Tournament

Venue- RPS Rewari

 

Under-14 Girls 2nd Position Holder

       

Sr. No.

Student Name

Father’s Name

Class

1

Shweta

Mukesh Kumar

VI A3

2

Rashi

Dheeraj

VI A3

3

Lakshmi

Sube Singh

VI A3

4

Rajshree

Siddharth Yadav

VI A3

5

Anupriya

Kranti Yadav

VI A3

6

Ritika

Kiran Kumar

VI A3

7

Aashi Yadav

Manoj Kumar

VI A3

8

Vidika Sharma

Pardeep Kumar

VI A3

9

Muskan

Birender Singh

VI A3

10

Tanya Yadav

Virender Kumar

VI A3

11

Shreya

Dinesh Kumar

VI A3

12

Arsheen

Dinesh Yadav

VI A3

 

State Level Selection Under-14

       

Sr. No.

Student Name

Father’s Name

Class

1

Lakshmi

Sube Singh

VI A3

2

Anupriya

Kranti Yadav

VI A3

3

Shweta

Mukesh Kumar

VI A3

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

  

 

TABLE TENNIS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SGFI State Level Selection Badminton

 

Under - 19 Group 

Sr. No.

Name

Father Name

Class

1

Bhavya

Dev Parkash Yadav

IX

 

Under - 17 Group

Sr. No.

Name

Father Name

Class

1

Nitesh

Yashpal

IX

 

Table Tennis Tournament 2017 (Under – 14 Group)

Venue: Pathfinder Global School, Pataudi

Date:  2-9-2017 to 4-9-2017

Position: 2nd (Silver Medal)

Sr. No.

Name

Father Name

Class

1

Bhavya

Dev Parkash Yadav

IX

2

Nitesh

Yashpal

IX

3

Harshit Sapra

Pawan Sapra

IX

4

Hardik Sapra

Pawan Sapra

IX

  

Athletics Block Level Girls Tournament, Rewari  

Venue- G.S.S.S. Masani

Date:- 05-08-2017 to 07-08-2017

 

 

       Under-19

 

Student Name

Father’s Name

Class

Event

Position

Shivali Yadav

Ajay Kumar

XI Com

200meter & 100meter

1st Position

Nikita

Ramniwas

XII

200meter

2nd Position

Preeti

Rajkaran

XII

Long Jump

1st Position

 

      Under 17

 

Student Name

Father’s Name

Class

Event

Position

Divya

Dayanand

X

Shout-Put

1st Position

Vijay Lakshmi

Sudershan

X

3000meter & 1500meter

1st Position

Sonia

Jai Parkash

X

Long Jump

1st Position

Preeti Yadav

Manjeet Kumar

IX

800meter

1st Position

Somya

Rishipal

IX

400meter

1st Position

     

    Athletics District Level Girls Tournament, Rewari

      Under-19

 

Student Name

Father’s Name

Class

Event

Position

Shivali Yadav

Ajay Kumar

XI Com

200meter & 100meter

2nd Position

Nikita

Ramniwas

XII

200meter

2nd Position

Preeti

Rajkaran

XII

Long Jump

2nd Position

       

      Under – 17

 

Student Name

Father’s Name

Class

Event

Position

Divya

Dayanand

X

Shout-Put

2nd Position

Vijay Lakshmi

Sudershan

X

3000meter & 1500meter

1st Position

Sonia

Jai Parkash

X

Long Jump

2nd Position

Preeti Yadav

Manjeet Kumar

IX

800meter

2nd Position

Somya

CRishipal

IX

400meter

2nd Position

   

     District Selection Under-19

 

Student Name

Father’s Name

Class

Event

Position

Shivali Yadav

Ajay Kumar

XI Com

200meter & 100meter

2nd Position

   

     District Selection Under-17

 

Student Name

Father’s Name

Class

Event

Position

Vijay Lakshmi

Sudershan

X

3000meter & 1500meter

1st Position

           
         
         

  Shining Star of RPS

 

 

Ayush Kumar makes us proud by scoring 2nd position in District Badminton Championship 2017

Organizes by -Alwar District Badminton Association

Congratulations to the entire RPS family 


 Be not afraid to lose or fail

No  oceans crossed until you sail

 

Gold Medal - Haryana Cadet Boys Taekwondo Championship 2017, Held at Ambala Cant , from 7th July to 9th July

Congratulations Sourabh S/O Mr. Satish Beniwal  for braving the waves and conquering the world horizons 

 

RURAL GAME TAEKWONDO GRAN PRIX CHAMPIONSHIP-2017 

SR.NO.

NAME

FATHER NAME

UNDER

MEDAL

1

ARYAN

MR. SANJEET

20-25KG

GOLD

2

ANKIT

MR. SUDRASHAN 

45-55KG

GOLD

3

LOKESH

MR. SUBHASH

30-35KG

GOLD

4

AMAN

MR. ASHOK KUMAR

25-30

GOLD

 

 

 

 

 

1

RAHUL

MR. SATISH RATHI

25-30KG

SILVER

 

       

1

PARASH

MR. SANJAY

20-25KG

BRONZE

 

OPEN STATE TAEKWONDO CHAMPIONSHIP-2017 IN YADUVANSHI SCHOOL

 

SR.NO.

NAME

FATHER NAME

UNDER

MEDAL

1

ARYAN

MR. SANJEET KUMAR

21-23KG

GOLD

2

RAHUL

MR. SATISH RATHI

32-35KG

GOLD

3

ANKIT

MR. SUDRASHAN 

41-45KG

GOLD

4

DIGRAM

MR. RAMESH KUMAR

30-32KG

GOLD

5

LOKESH

MR. SUBHASH

35-38KG

GOLD

6

PRAYAG

MR. HEM SINGH

78KG

GOLD

 

 

 

 

 

1

SAHIL

MR. SATYVEER SINGH

25-24KG

SILVER

2

PARTEEK

MR. SANJAY

54-56KG

SILVER

3

SORAV

MR. SATISH

28-30KG

SILVER

4

AMAN

MR. ASHOK

32-32KG

SILVER

 

 

 

 

 

1

KARTIK

MR VIKASH

32-35KG

BRONZE

2

DAKASH

MR. RAVINDER 

32-32KG

BRONZE

3

HARSHI

MR. ANIL KUMAR 

25-27KG

BRONZE

4

AMARJEET

MR. ASHOK

45-48KG

BRONZE

5

BHAVISHYA

MR. SANJAY

38-41KG

BRONZE

6

SURAJ

MR. AMITABH

41-45KG

BRONZE

7

CHIRAG

MR. SANJEEV

45-52KG

BRONZE

8

NIKHIL

MR. PREM SINGH

38-41KG

BRONZE

9

HARSH

MR. SUDHIR

32-32KG

BRONZE

 

INTER SCHOOL TAEKWONDO CHAMPIONSHIP-2017 IN RAJ INTERNATIONAL

 

SR.NO.

NAME

FATHER NAME

UNDER

MEDAL

1

ARYAN

MR. SANJEET

21-23KG

GOLD

2

ANKIT

MR. SUDERSHAN 

45-48KG

GOLD

3

DIGRAM

MR. RAMESH

30-32KG

GOLD

4

SOURAV

MR. SATISH

28-30KG

GOLD

5

RAHUL

MR. SATISH RATHI

32-35KG

GOLD

6

LOKESH

MR.SUBHASH

35-38KG

GOLD

7

AMAN

MR. ASHOK KUMAR 

25-28KG

GOLD

8

ATUL

MR. RAKESH KUMAR

38-41KG

GOLD

9

PARTIK

MR. SANJAY

54-56KG

GOLD

 

 

 

 

 

1

PRYAG

MR. HEM SINGH

78KG

SILVER

2

DAKSH

MR. RAVINDER

32-35KG

SILVER

3

KARTIK

MR. VIKASH

35-38KG

SILVER

4

ROHIT

MR. SATISH

38-41KG

SILVER

5

NIKHIL

MR. PARAM SINGH

 

SILVER

 

 

 

 

 

1

AMARJEET

MR. ASHOK KUMAR

45-48KG

BRONZE

2

BHAVISHYA

MR. SANJAY SHARMA

38-41KG

BRONZE

3

SURAJ

MR. AMITABH

41-45KG

BRONZE

4

CHIRAG

MR. SANJEEV

48-52KG

BRONZE

5

HARSH

MR. SUDHIR

30-32KG

BRONZE

6

ANSHUL

MR. SUNDER LAL

32-35KG

BRONZE

7

ANKIT

MR. SATISH

 

BRONZE

8

KHUSHI

MR. MANOJ

32-32KG

BRONZE

9

HARSH

MR. SUDHIR

35-38KG

BRONZE

First National Olympic Games -2016

First National Olympic Games - 2016 were organized by Olympic Association India at Angres Bharti Public School, Narela, New Delhi on 24th December 2016. Total 35 students participated in Haryana team including 12 students were from RPS Public School, Rewari.

Students participated in various sports like Taekwondo, Volleyball, Kabaddi, Kho-Kho, Kick-Boxing, etc.

RPS Public School, Rewari got “Overall Champion Trophy” with 9 Gold and 3 Silver Medals.

Hon’ble CEO Mr. Manish Rao, Principal Mr. Vikram Yadav, Vice-Principal Mr. Vipin Kumar, School Coordinator Mrs. Shiva Yadav and all the Sports teachers felicitated all the students including Piyush, Ankit, Atul, Aman, Nakshtra , Aman, Rahul, Aryan, Degram, Paras, Sahil, Sahil Yadav with their Coach Jonny Dagar for their shining achievements.

Taekwando gold medalist in CBSE Games

CBSE North Zone 2, Gold Medalist

Held At- Amritsar

Date- 19th -22-Oct , 2016

Name - Ankit Yadav S/o Mr. Sudershan Yadav

Haryana Sports Tournament Block Level(Athletics)

Organized by Haryana Sports Tournament at Govt. School Masani

Date- 09/08/2016

ANJALI
D/o Sh. Ramniwas
Class - XI
Event - 100 Mtr.,200 Mtr
Medal - Gold,Silver

SHALLY
D/o Sh. Narender Yadav
Class - XII
Event - 1500 Mtr.
Medal - Silver

POOJA
D/o Sh. Satish Yadav
Class - XII
Event - High Jump
Medal - Gold

DIVYA
D/o Sh. Dayanand
Class - IX
Event - Shotput
Medal - Gold

PREETI
D/o Sh. Raj Kumr
Class - XI
Event - 400 Mtr.
Medal - Silver

 

AARTI
D/o Sh. Rajesh Kumar
Class - IX
Event - Long Jump
Medal - Bronze

SONIA
D/o Sh. Jai Parkash
Class - IX
Event - 100 Mtr.
Medal - Gold

KOMAL
D/o Sh. Ajit
Class - IX
Event - 100 Mtr.
Medal - Gold

SHIWALI
D/o Sh. Ajay Kumar
Class - X
Event - 200 Mtr.
Medal - Silver

VIJAY LAXMI
D/o Sh. Sudershan Dev
Class - IX
Event - 3000, 1500 Mtr.
Medal - Gold, Silver

Haryana Sports Tournament District Level(Athletics)

Organized by Haryana Sports Tournament at Govt. School Masani

Date- 05/09/2016

VIJAY LAXMI
D/o Sh. Sudershan Dev
Class - IX
Event - 3000, 1500 Mtr.
Medal - Gold, Silver

DIVYA
D/o Sh. Dayanand
Class - IX
Event - Shotput
Medal - Gold

SHIWALI
D/o Sh. Ajay Kumar
Class - X
Event - 100 Mtr.
Medal - Gold

Haryana Sports Tournament State Level(Athletics)

Organized by Haryana Sports Tournament at Govt. School Masani

Date- 17-19/09/2016

VIJAY LAXMI
D/o Sh. Sudershan Dev
Class - IX
Event - 3000, 1500 Mtr.
Position - 4th, 5th

DIVYA
D/o Sh. Dayanand
Class - IX
Event - Shotput
Position - 5th

Inter School Taekwondo Competition 2016-17

Organized By Pathfinder Global School, Pataudi, Distt- Gurgaon, Haryana

Conducted by-Taekwondo Federation of India

Date- 23-04-2016

List of Students

Sr. No.

Name

Medal

Under

1

Aryan

Gold

14

2

Piyush

Gold

14

3

Piyush

Gold

17

4

Honey Singh

Gold

14

5

Prayag Yadav

Gold

17

6

Sahil Yadav

Gold

17

7

Prateek

Silver

14

8

Nitin

Silver

14

9

Lokesh

Silver

14

10

Krishma

Silver

14

11

Atul

Bronze

14

12

Yash

Bronze

14

13

Rahul

Bronze

14

14

Sahil

Bronze

14

15

Ritik

Bronze

14

16

Digram

Bronze

14

17

Lokesh

Bronze

14

18

Ankit

Bronze

14

19

Rishab

Bronze

14

Taekwondo Girl of RPS, Rewari

Honey Singh D/o Sh. Rajender Singh

Class - VIII T3

Achievements

Event Organizer

Held At

Position

Medal

1stHaryana State Tong-il Moodo Championship-2012

Karoli (M.Garh)

1st

Gold

15thHaryana State Sub Junior Taekwondo Championship 2012

Kanina

1st

Gold

7thPoomsae Taekwondo Championship – 2013

Narnaul

3rd

Bronze

16thHaryana State Taekwondo Championship 2013

Neerpur

1st

Gold

Haryana Taekwondo Cup Championship 2015

Jhajjar

1st

Gold

1stPathfinder Taekwondo Championship -2015

Pataudi

2nd

Silver

Haryana State Taekwondo Championship -2015

Jhajjar

1st

Gold

1stNorth India Taekwondo Championship 2015

Amritsar (Punjab)

1st

Gold

District Level Rajiv Gandhi Khel Partiyogita D.S.O Rewari

Rao Tularam Stadium Rewari(Under-16)

Date-14/10/2015

Team

Name

Fahter Name

Event

Position

Satveer

Mr. Birender Yadav

High Jump

3rd

Yogesh

Mr. Suraj

High Jump

1st

Pankaj

Mr. Madanpal

Shot Put

3rd

Mayank

Mr. Naveen Kumar

Discus Throw

1st

District Level Rajiv Gandhi Khel Partiyogita D.S.O Rewari

Rao Tularam Stadium Rewari(Under-16) Athletics

Date-15/10/2015

Team

Name

Fahter Name

Event

Position

Soumya

Mr. Rishipal

3000 Mtr

3rd

Vijay Laxmi

Mr. Sudarshan

1500 Mtr

3rd

Sunita

Mr. Mahender

Shot Put, Discus Throw

3rd

Shivali

Mr. Ajay

100 Mtr Relay

1st

Rajiv Gandhi Khel Partiyogita-District Rewari

Rao Tularam Stadium Rewari(Under-16)

Hand Ball Position 2nd

Date-15/10/2015

Team

Name

Fahter Name

Class

Manisha

Mr. Satish Kumar

IX A4

Pooja

Mr. Ajay Kumar

IX A4

Anjali

Mr. Manoj Kumar

X A2

Preeti

Mr. Chanderbhan

X A2

Soumya

Mr. Rishipal

VII T1

Shivali

Mr. Ajay Kumar

IX T1

Sunita

Mr. Mahender Kumar

X A6

Priyanka

Mr. Jai Singh

VIII T1

Tamanna

Mr. Sudesh Kumar

VIII A2

Dristy

Mr. Naveen Adlakha

VII T1

Vijay Luxmi

Mr. Sudershan

VIII A3

Pargati

Mr. Ompal

XI B

Taekwondo Champions of Haryana, 2015

Team

Name

Fahter Name

Medal

Weight(kg)

Honey Singh

Mr. Rajender

Gold

30 kg

Saurav

Mr. Satish

Gold

26 kg

Vivek

Mr. Jogender

Bronze

38 kg

Digram

Mr. Ramesh Kumar

Gold

27 kg

Ankit

Mr. Sudarshan

Gold

38 kg

Aman

Mr. Ashok

Silver

29 kg

Atul

Mr. Rakesh

Silver

34 kg

Chanchal

Mr. Narender

Gold

45 kg

Uday

Mr. Vikash Yadav

Bronze

32 kg

Lokesh

Mr. Praveen

Silver

37 kg

Lokesh Kumar

Mr. Subhash Chand

Silver

30 kg

Nakshatra

Mr. Ajay Sharma

Bornze

35 kg

Vivek Dagar

Mr. Sandeep Dagar

Bornze

59 kg

Ashish

Mr. Karan Singh

Gold

53 kg

Yash

Mr. Naresh

Gold

30 kg

Pawan

Mr. Hem Chand

Gold

78+ kg

Volleyball District Champions 2015

Team

Name

Fahter Name

Class

Mohit Rao

Mr. Rajesh

X A5

Arun Dudg

Mr. Ran Singh

X A5

Ankur Kumar

Mr. Omparkash

X A5

Sahil Yadav

Mr. Satish

IX A4

Harsh

Mr. Kharati

IX A5

Nitesh Kumar

Mr. Anil Kumar

IX T2

Akash Kumar

Mr. Parveen

IX T2

Hanu Kumar

Mr. Sanjeev

XI A

Ayush Yadav

Mr. Amir Singh

X A4

Vishal Yadav

Mr. Surya Parkash

X A3

Arun Yadav

Mr. Kuldeep

X A3

Ajay Gujjar

Mr. Dhrambir

XI D

Nationa Level Teakwondo Competition

Avengers Teakwondo Association, Rajasthan organized a National level Taekwondo Championship at Sawai Maan Singh (SMS) stadium, Jaipur on 2nd Oct, 2015.

Approximately 2500 students from various schools all over India participated in this competition. Total 40 students from five schools of Rewari district also participated. Haryana state was awarded with second position trophy.

Pawan s/o Hemchand , class-12th student, won the gold medal and Ashish s/o Mr.Karan Singh won Bronze Medal in this national level competition. Mr. Jony Dagar was the coach.

District Schools Tournament

Venue: Rewari

Sachin & Ankur - Gold Medal

All North India Karate Championship - 2015-16

Date: 24/07/2015, Shima

Hitesh Yadav (under 14 (50kg) - Silver Medal

SPAT Selection 2015-16

Student name - Rajeev

Father Name- Mr. Pawan

State Level Teakwondo Competition 2015

Date:16-05-2015

Venue:Jhajjar,Haryana

Name

Class

Under

Medal

Honey Singh

8th

25Kg

Gold

Chanchal

8th

45 Kg

Gold

Prateek

8th

48 Kg

Silver

RPS Rocked at BLUE BELLS Public School, Gurgaon

Inter School Rugby Competition

Postion : 2nd

Primay students went for Rugby match at Blue Bell Public School, Gurgaon and secured 2nd position on 22-11-2014.

They were highly energized and had a wonderful experience there.

Rajive Gandhi Khel Abhiyan (Volleyball)- Under 16 Age Group

Date : 23-12-2014

Postion : 3rd

Medal : Bronze

Athletics (State Level)

Sachin Chauhan : Bornze in High Jump and Gold in 100 Mtr.

Basketball District Association

Selected 2 Students under 19 Age group

Name: Arun Yadav, Mandeep

SPAT Selection

Name : Prashant Dhillon

Class : XII (A)

Distt. Level Competition (Basketball Under 16)

Date : 13-12-2014

Position - 2nd (Silver Medal)

International Level Competition

Date : 18-12-2014

Taekwando

Shashi

Silver

Pawan

Silver

National Level Competition

Date : 29-08-2014 to 31-08-2014

Taekwando

Shashi

Gold

Pawan

Gold

State Level Competition

Date : 29-08-2014 to 31-08-2014

Venue: Palwal

Taekwando

Shashi

Gold

Pawan

Silver

Table Tennis

Date : 24-08-2014

Sidharth

Position 4th

Boxing

Date : 13-12-2014

Sachin

Bornze

Distt. Level Competition

Venue: Rewari

Taekwando

Shashi

Gold

Sourabh

Gold

Ritesh

Silver

Pawan

Silver

Ashish

Silver

Vipin

Silver

Yash Madhav

Bronze

Rishab

Bronze

Table Tennis

Date : 24-08-2014

Sidharth

Position 1 st

Parth

Badminton (Under 14)

Date : 03-09-2014

Gaurav

Position 1 st

Yash

Boxing

Date : 13-12-2014

Sachin

Gold

 

Teakwondo

Age Group - Under 14

2011-2012

Shashi S/o Ramesh Chand

Sr. No.

Event

Venue

Position

1

CBSE Cluster

Jalandhar (Punjab)

3rd

2

Inter School

Gurgaon

2nd

3

State Level

Jager

2nd

4

National Level

Rewari

1st

5

Iner School Championship

Phadi

1st

 

 

Copyright © RPS Public School - Rewari. All rights reserved.

Total Visitors : 1075004
Last Updated : 23-10-2017

Designed & Developed by: iNet Business Hub